Bandysidan.nu


Sören Persson

Land:Sverige Sverige 
Född:0000-00-00
Moderklubb:Annat
Position:

Nyheter


Årets BandyVM, och framtidens

publicerat 2009-01-25
BandyVM har nu avslutats och 40 bandymatcher har spelats i Västerås, samt 4 matcher på andra orter. Matcherna och deltagarnländerna har haft oerhört skiftande kvalitet. Ända från toppländerna Sverige och Ryssland ner till B-nationer som Ungern och Mongoliet. På det stora hela har det varit ett mycket trevligt VM, men ett par moln har ändock synts på himlen. Då syftar jag inte enbart på de moln med nederbörd som anlände under finalhelgen.
Läs mer
(0) kommentarer

Finland vann mot tufft spelande Norge

publicerat 2009-01-20
Både Finland och Norge gick in hårt i närkamperna när de båda lagen drabbade samman i årets VM-match lagen mellan. Det hela slutade med en finsk seger med 5-0 och en skadad Mikko Lukkarila efter en sammanåkning med en norsk spelare.
Läs mer
(0) kommentarer

Nyheter 2007-10-10

publicerat 2007-10-10
BK Bore och Tjust BK slår sig samman, Alexander Tsyganov tar över tränarsysslan i Sören Persson sjukfrånvaro, Arena Vänersborg ett omstritt bygge, VSK-premiären TV-sänds ej, [spelaer=160] om Svenska Cupens nya regler.
Läs mer
(0) kommentarer

Falun illa ute

publicerat 2006-10-26
Falu BS inledde mötet mot AMNGR (Murmansk) bäst, och ledde rättvist med 3-1 i halvtid. Ryssarna var dock det snabbare laget och spelade förvånansvärt bra i andra halvlek.
Läs mer
(0) kommentarer

Sören Persson fortsätter

publicerat 2004-12-17
Det är klart att Sören Persson fortsätter som finsk förbundskapten även nästa säsong. Men det handlar fortfarande om en deltidstjänst vid sidan om klubblagstränandet.
Läs mer
(0) kommentarer