bandysidan.nu        English
DEBUG: 166

Svenska cupen 2011/12

Svenska cupen
Visa matcher:Vid grupper | Alla tillsammans
Visa/Dölj målskyttar

Svenska cupen inleds med en kvalomgång som avgörs på tre orter (Edsbyn, Vänersborg och Örebro) 2-4 september. På varje kvalort finns sex lag, som delas in i två grupper per ort. Varje gruppsegrare, totalt sex stycken, är kvalificerade för slutspelet i Lidköping 30 september – 2 oktober. Till slutspelet är arrangörsklubben Villa samt regerande mästarna Sandviken direktkvalificerade.

Svenska cupen Edsbyn A

Bollnäs GoIFsve220016-34
Falu BSsve21017-112
Skutskärs IF BKsve20027-160

2011-09-02 20:15 Skutskärs IF BK - Falu BS 4 - 7 (0 - 3)  
2011-09-03 12:00 Bollnäs GoIF - Skutskärs IF BK 9 - 3 (3 - 1)  
2011-09-04 09:00 Bollnäs GoIF - Falu BS 7 - 0 (2 - 0)  

Svenska cupen Edsbyn B

Edsbyns IFsve220018-24
Ljusdals BKsve210112-112
IFK Rättvik BKsve20029-260

2011-09-02 18:00 IFK Rättvik BK - Edsbyns IF 1 - 15 (0 - 7)  
2011-09-03 14:15 IFK Rättvik BK - Ljusdals BK 8 - 11 (3 - 8)  
2011-09-04 15:00 Edsbyns IF - Ljusdals BK 3 - 1 (1 - 0)  

Svenska cupen Vänersborg A

GAIS Bandyklubbsve220010-54
Vetlanda BKsve20118-101
Gripen/Trollhättan BKsve20117-101

2011-09-02 17:30 Gripen/Trollhättan BK - GAIS Bandyklubb 2 - 5 (0 - 1)  
2011-09-03 14:30 Vetlanda BK - Gripen/Trollhättan BK 5 - 5 (2 - 2)  
2011-09-04 15:30 Vetlanda BK - GAIS Bandyklubb 3 - 5 (2 - 2)  

Svenska cupen Vänersborg B

IFK Vänersborgsve220013-94
IFK Kungälvsve20029-130

2011-09-02 20:00 IFK Vänersborg - IFK Kungälv 6 - 4 (3 - 2)  
2011-09-04 13:00 IFK Kungälv - IFK Vänersborg 5 - 7 (3 - 4)  

Svenska cupen Örebro A

Hammarby IFsve220023-64
Örebro SKsve210111-142
IFK Motalasve20026-200

2011-09-02 18:00 Örebro SK - IFK Motala 8 - 3 (1 - 2)  
2011-09-03 12:00 Hammarby IF - IFK Motala 12 - 3 (7 - 2)  
2011-09-04 12:00 Örebro SK - Hammarby IF 3 - 11 (2 - 8)  

Svenska cupen Örebro B

Västerås SKsve220020-44
Tillberga IK BKsve21019-112
Katrineholm Värmbol BSsve20025-190

2011-09-02 21:00 Katrineholm Värmbol BS - Tillberga IK BK 4 - 6 (1 - 4)  
2011-09-03 15:00 Västerås SK - Tillberga IK BK 7 - 3 (3 - 3)  
2011-09-04 15:00 Västerås SK - Katrineholm Värmbol BS 13 - 1 (5 - 1)  

Poängligan

Pl. Namn   Lag.MMålAssPo
1Ville AaltonenfinBollnäs GoIF2459
2Patrik NilssonsveHammarby IF2707
 Mattias HammarströmsveEdsbyns IF2617
4Juho LiukkonenfinBollnäs GoIF2426
 Tomas KnutssonsveVästerås SK2426
 Kalle MårtenssonsveLjusdals BK2426
7Klas NordströmsveHammarby IF2505
 Andreas ErikssonsveIFK Vänersborg2415
 Markus KarlströmsveIFK Rättvik BK2505
 Tobias HolmbergsveVästerås SK2325

Slutspel 2


Kvartsfinal

2011-09-30 00:00 GAIS Bandyklubb - IFK Vänersborg 7 - 6  
2011-09-30 00:00 Hammarby IF - Västerås SK 5 - 4  
2011-09-30 00:00 Villa Lidköping BK - Sandvikens AIK 4 - 8  
2011-09-30 00:00 Bollnäs GoIF - Edsbyns IF 3 - 4  

Semifinal

2011-10-01 00:00 GAIS Bandyklubb - Hammarby IF 2 - 3  
2011-10-01 00:00 Sandvikens AIK - Edsbyns IF 7 - 4  

Placeringsmatch

0000-00-00 00:00 Ej klart - Ej klart    
0000-00-00 00:00 Ej klart - Ej klart    

Final

2011-10-02 00:00 Sandvikens AIK - Hammarby IF 6 - 5  

Senaste foruminlägg
TV-sändningar
 Nya/Uppdaterade länkar
 Senaste uppdatering
Bandysidan rekomenderar
 Logga in